3. týždeň tehotenstva

3. týždeň tehotenstva – príznaky, bolesť v podbrušku a veľkosť plodu

V druhom týždni počas ovulačnej fázy prebehlo úspešné oplodnenie. Následne sa začala migrácia zygoty (oplodneného vajíčka), no a v 3. týždni tehotenstva prebieha miotické delenie buniek, tzv. ryhovanie. Tieto procesy sú veľmi dôležité práve preto, aby došlo k pevnému uhniezdeniu vajíčka v maternici. Samotné delenie pri putovaní vajcovodom zabezpečuje vývoj vajíčka. Toto obdobie je mimoriadne citlivé. V treťom týždni je už dokonca u niektorých žien prítomný tehotenský hCG hormón, no treba myslieť na to, že vajíčko ešte nemusí byť pevne uhniezdené v maternici. Zároveň teda žena vôbec nemusí vnímať, že je tehotná.

Publikované: 27.10.2023
Aktualizované: 14.12.2023
Obsah článku:

Migračná fáza, ktorá započala v 2. týždni tehotenstva, pokračuje a zatiaľ čo doteraz bola v hlavnej úlohe zygota ako bunka, ktorá je nositeľom génov, teraz vývoj oplodneného vajíčka napreduje a delením buniek sa zabezpečí, že k maternici sa dostane oplodnené vajíčko ako blastocysta a úspešne sa implantuje, aby mohlo vzniknúť embryo. To je však vec, ktorá sa udeje spravidla až v 4. týždni a celkovo ubehne od oplodnenia 13 až 14 dní, kým k tomuto „vyvrcholeniu“ príde. Čo sa v tele ženy v priebehu 3. týždňa tehotenstva odohráva?

3. týždeň tehotenstva – vzniká nový život

Všetko sa to začalo oplodnením dominantného vajíčka spermiou muža v čase ovulácie. Spojením sa týchto buniek vznikla za približne 10 až 30 hodín delením bunka, ktorej sa hovorí zygota. V nej sa nachádzajú gény matky i otca. Konkrétne ide o 23 chromozómov otca (XY)23 chromozómov matky (XX). Tie sú kľúčové pre určenie pohlavia bábätka. Vajíčko putuje vajcovodom smerom k maternici. Ešte skôr, ako sa tam však dostane, je nevyhnutné, aby došlo k ďalším procesom delenia. Zygota sa ďalej delí na dve blastoméra, následne na štyri aj osem buniek. Potom vzniká morula so 16 bunkami. Počas celého tohto procesu v 3. týždni tehotenstva oplodnené vajíčko migruje cez vajcovod do maternice.

Približne po 5 dňoch od oplodnenia vzniká delením moruly blastocysta, ktorá sa skladá z dvoch typov buniek. Trofoblastové bunky (vonkajšie) zabezpečia po uhniezdení vývoj placentyembryoblastové bunky (vnútorné) sú tie, ktoré budú zohrávať rolu pri vývine bábätka. Práve blastocysta je súbor buniek, ktorého „poslaním“ je prichytiť sa na ideálne pripravenej sliznici maternice a uhniezdiť sa (implantovať). Uhniezdenie trvá ešte niekoľko dní potom, čo sa blastocysta do maternice dostane. Celý proces trvá 13 až 14 dní od oplodnenia. Zároveň, táto záverečná fáza sa s najväčšou pravdepodobnosťou udeje až v 4. týždni, preto nemožno definitívne povedať, že došlo k úspešnému uhniezdeniu a vzniku embrya.

V tomto období je súčasne „tehotenstvo“ mimoriadne citlivé na rôzne chyby a škodlivé faktory. Môže sa stať, že nedôjde k riadnemu deleniu a vajíčko sa neudrží. Štatisticky až 40 % blastocýst, ktoré sa dostanú do prípadne sa môže nastať situácia, že oplodnené vajíčko uviazne a hrozí mimomaternicové tehotenstvo. Problémom je tiež, že žena v zásade stále o svojom tehotenstve nevie, resp. nemusí vedieť.

Fázy tehotenstva po týždňoch

Vedeli ste, že už v počiatočnej fáze je zrejmé, či budete čakať dievčatko alebo chlapčeka? Chromozómy ženy nesú označenie XX, muž je nositeľom chromozómov XY. Ak je spermia muža nositeľom chromozómu X, splynutie chromozómu X od matky a chromozómu X od otca značí, že to bude dievčatko. Naopak, ak je spermia nositeľom chromozómom Y a splynie s chromozómom X od matky (žena má len chromozómy XX), predpokladom je, že to bude chlapček.

Bolesť v podbrušku a príznaky v 3. týždni tehotenstva

Zdôrazňujeme, že žena v tomto období stále nemusí vedieť, že je tehotná. S veľkou pravdepodobnosťou to ešte nepotvrdí ani tehotenský test, hoci hladina hormónov v tele sa mení. Už v tomto období sa v organizme ženy zvyšujú hodnoty niektorých hormónov a výnimočne môže tehotenský test ukázať pozitívny výsledok so slabou čiarkou. Jedným z kľúčových hormónov je progesterón. Žena môže pociťovať určité príznaky podobné tým pri ovulácii či menštruácii, no zároveň nemusí pociťovať nič nezvyčajné.

Ženy môžu veľmi individuálne vnímať niektoré príznaky a pripisovať ich práve ovulácii či pravidelne očakávanej menštruácii. Objektívne tak väčšina žien len ťažko dokáže posúdiť, že sa v ich tele práve rodí nový život. S najväčšou pravdepodobnosťou sa väčšina ďalej uvedených príznakov objaví až v nasledujúcich týždňoch (od 4. týždňa). Vyskytnúť sa však môže zvýšená únava, citlivosť na pachy, bolestivé prsia, nafúknutie alebo nevoľnosť. Rozhodne na vás tehotenstvo nebude vidieť. V 3. týždni tehotenstva bruško nezaznamená žiadny nárast ani iné zmeny.

Jedným z príznakov, ktorý môže niečo napovedať, no takisto sa pravdepodobne objaví neskôr, je implantačné krvácanie. To je spojené s uhniezďovaním vajíčka v maternici. V okamihu, keď sa blastocysta prichytí, môže dôjsť k narušenie prekrvenej sliznice maternice. Výtok je málo intenzívny, má svetločervenú farbu a trvá len 1 až 2 dni. Objavuje sa väčšinou týždeň od ovulácie, no rozhodne to nie je pravidlom. Spravidla ženy implantačný výtok pripíšu menštruačnému krvácaniu, pretože sa prekrýva s termínom predpokladanej menštruácie (4. týždeň). Viaceré ženy opisujú, že pociťovali v 3. týždni aj bolesť v podbrušku s bodavým či ťahavým charakterom. Väčšina žien túto bolesť pripíše ovulácii alebo blížiacej sa menštruácii.

Bolesť v podbrušku ako príznak tehotenstva

Viacpočetné tehotenstvo

Ako vzniká viacpočetné tehotenstvo? Jedným zo scenárov je, že sa v období folikulárnej fázy vyvinú dve (tri alebo štyri...) životaschopné – dominantné vajíčka ženy, ktoré sú počas ovulácie vypudené a stretnú sa s dvoma (troma, štyrmi...) dominantnými spermami muža. Následne budú spoločne migrovať a ak všetko pôjde tak ako má, po uhniezdení vzniknú dve embryá a vyživované budú dvoma placentami. Narodia sa následne dvojvaječné dvojčatá, ktoré budú vyzerať odlišne.

Druhou možnosťou je, že jedno dominantné vajíčko oplodnené jednou dominantnou spermiou sa vyvinie tak, že vzniknú dve embryá. Pri uhniezdení však budú mať len jednu placentu, ktorou budú vyživované. Vtedy možno hovoriť o jednovaječných dvojčatách, ktoré budú vyzerať rovnako.

Ani náhodou neplatí, že by bolo jedno vajíčko oplodnené dvoma spermiami a narodili sa dvojičky. Spravidla sa stane, že takéto vajíčko sa neudrží a bude vypudené pri ďalšej menštruácii v rámci menštruačného krvácania.

Fázy tehotenstva po týždňoch

Najčastejšie otázky – FAQ

Nachádzate sa v 3. týždni tehotenstva a možno o tom ani neviete? Veríme, že ak si prečítate náš článok, možno budete mať jasnejšie v tom, čo sa vo vašom tele práve odohráva. Prípadne ste v pokročilejšom štádiu a zaujíma vás, ako to celé na začiatku prebiehalo. Budeme tiež veľmi radi, ak sa s nami podelíte o svoje názory súvisiace s vašimi pocitmi v počiatočnej fáze tehotenstva. Pociťovali ste nejaké príznaky, ktoré ste spätne pripísali začínajúcej gravidite? Nastali u vás nejaké komplikácie? Zapojte sa do diskusie pod článkom.

V tehotenskej knižke je 3. týždeň tehotenstva počítaný v rámci 1. mesiaca tehotenstva.

Nie, takéto vyšetrenie nemá v 3. týždni tehotenstva význam. Oplodnené vajíčko stále migruje a až ku koncu 3. týždňa, začiatkom 4. týždňa sa začína uhniezďovanie, pričom ultrazvukom ešte žiadny plod nemôže byť viditeľný. Plod je na ultrazvuku možno vidieť približne okolo 6. – 7. týždňa, vtedy je možné dokonca zaznamenať tlkot malého srdiečka.

Môže ísť o jeden z príznakov typických pre uhniezďovanie vajíčka v maternici. Hoci je skôr typickejšie pre 4. týždeň tehotenstva. Ženy túto bolesť často pripisujú ovulácii alebo menštruačným bolestiam. Ak by boli bolesti intenzívne spojené s krvácaním, navštívte svojho lekára.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo po týždňoch

Vaše hodnotenie:
(92%)