3-mesačné bábätko (dieťa) – vývoj, strava, spánok, cviky, hračky. Pozri, čo dokáže
Každý pediater vám potvrdí, že prvé týždne v živote bábätka ubiehajú veľmi rýchlo a rodič si niekedy ani nevšimne, aké drobné zmeny sa v prejave, pohybe či správaní bábätka týždeň čo týždeň udejú. 3 mesiace v živote bábätka sú zároveň často „prelomové“ v zmysle, že sa medzi rovesníkmi môžu objavovať viditeľnejšie rozdiely. Zatiaľ čo doteraz bol vývin relatívne plynulý, 3-mesačné bábätko už začína prejavovať svoju vôľu, interaguje s okolím intenzívnejšie, dlhšie bdie a výraznejšie zmeny nastávajú aj v psychomotorickom vývoji dojčaťa. Zmyslové vnímanie napreduje a k mnohým podnetom, s ktorými prichádza v tomto veku do kontaktu si vytvára vlastné postoje.
Rodič si musí uvedomiť podstatnú vec. To, čo dokáže 3-mesačné bábätko, nie je vytesané do kameňa. Stále platí, že vývoj každého dieťaťa je špecifický a každé dieťa má vlastné tempo. Rozdiely medzi rovesníkmi môžu začínať byť v 3 mesiacoch viditeľnejšie, no porovnávanie rozhodne nie je správny spôsob, ako dieťa kategorizovať. Napredovanie v tomto období nie je žiadnym budúcim faktorom pre neskorší mentálny a fyzický vývoj či inteligenčnú úroveň dieťaťa. V prípade, že je pediater s pokrokom dieťaťa spokojný a stotožnený, rodič nemusí mať obavy, že by jeho dieťa niečo zameškávalo. Naozaj 3-mesačné bábätko veľa spí? Aké sú pre 3-mesačné bábätko vhodné hry?
Čo dokáže 3 mesačné bábätko?
Rodičia často určujú vývoj bábätka podľa toho, čo dokáže v zmysle pohybu, chodenia, sedenia, rozprávania a podobne. V prvých týždňoch a mesiacoch sú niektoré zmeny v rámci psychomotorického vývoja vypuklejšie ako iné. Mnohé drobnosti si dokonca rodič ani nepovšimne. Druhá vec je, že nikde nie je napísané, že ku konkrétnemu charakteristickému znaku vývoja musí dôjsť u každého dieťaťa v 3. mesiaci. Niektoré pokroky sa prelínajú a prichádzajú súbežne pokojne aj neskôr.
V 3. mesiaci sa stráca typické ohnutie končatín v kĺboch. Končatiny sú už natiahnuté a nie sú natoľko ohnuté v lakti ani v kolene. Pohyby sa celkovo stávajú omnoho plynulejšie. Nedochádza už len k dynamickým trhnutiam. Pohyby už bývajú zámerné. Týka sa to aj pohybov hlavičky. Doteraz bábätko pri ležaní na chrbte hlavičku preklápalo na jednu alebo druhú stranu, teraz je typická poloha v strede. Dlane sú už otvorené a nie zaťaté v päsť. Hoci ešte úchop nie je funkčný, snaha o naťahovanie sa za predmetmi je evidentná.
Pri ležaní na chrbte dieťa vizuálne objavuje svoje ruky. Dokáže ich dvihnúť a nasmerovať smerom do úst. Ide o vedomý pohyb. Ich oblizovanie a cmúľanie je pre tento vek úplne typické. Takisto je typické slinenie, pretože sa aktivujú slinné žľazy. Častým javom u 3-mesačného bábätka je tiež vzájomné chytanie rúk. Dieťa si ruky navzájom chytá a to je už len krôčik od toho, aby následné naťahovanie za predmetmi – hračkami skončilo ich uchopením, čo však ešte úplne nefunguje. Ak mu priamo do ruky dáte hračku, dokáže ju krátko udržať. Z polohy na chrbte sa niektoré deti dokážu za podnetmi otáčať na bok. Niektoré sa dokonca pokúšajú prevrátiť z chrbátika na bruško, čo s dopomocou môže byť významným krokom vo vývoji.
V polohe na brušku začína prvé „pasenie koníkov, baránkov či ovečiek“. Ide o vývinovú fázu, počas ktorej dieťa začína symetricky držať telo a vytvoriť si oporu vystretými ručičkami (neopiera sa o lakte), pričom dôjde k vzpriameniu chrbtice a zodvihnutiu hlavy hore. Zároveň dokáže hlavičkou otáčať do strán a reagovať na podnety. Ak dieťatko z polohy na chrbte priťahujete za ručičky do sedu, dieťatko na pár sekúnd udrží hlavičku. Samotné sedenie však ešte bábätko nezvláda a v tomto veku ho ešte nepraktizujte, nemá dostatočnú stabilitu v oblasti chrbtice.
Komunikácia a svet očami bábätka v 3 mesiacoch
Čo sa týka zraku, vizuálne vnímanie je zasa o krok lepšie. Dieťa stále nevidí na veľkú vzdialenosť, no zaostrovanie sa zlepšuje. Dokáže sledovať aj dynamické predmety a začínajú sa koordinovať pohyby očí. Svedčí o tom aj koordinácia očí a rúk, ktoré zrakom dieťa objavuje, vzájomne ich chytá a dáva si ich do úst. Postupne sa rozvíja aj periférne videnie a rozširuje sa spektrum farieb. Vďaka sluchu už na podnety živo reaguje a otáča sa za zdrojom zvuku. Reaguje na ľudskú reč, udržiava očný kontakt, smeje sa a robí rôzne grimasy. Spontánne vyhŕknutie smiechu je taktiež len otázkou času a v tom okamihu rodič nadobudne pocit, že komunikácia s dieťatkom je už konečne „prítomná“. Prihováraním sa dieťaťu podporujete jeho rečové schopnosti.
Bábätko sa začína pokúšať o zvukovú komunikáciu rôznymi pazvukmi – gŕ, eh, neh, ah, ou, a iné. Typické je hlasité mumlanie – džavotanie. O nejak reči je však ešte priskoro hovoriť. Zmyslové vnímanie funguje, 3-mesačné bábätko pozoruje predmety či ľudské tváre. Začína ich rozoznávať na základe čŕt a nielen obrysov. Nemá problém úsmevom a grimasami komunikovať aj s cudzími ľuďmi. Okrem toho, že teda dieťa objavuje seba, všíma si všetko, čo sa okolo deje. Nie všetko ho zaujme rovnako, no aktívnou komunikáciou a rôznymi podnetmi (hračkami a hrami) ho podnecujete k vyššej aktivite a rozvíjate tak jeho zmysly.
Prehliadka u lekára a povinné očkovanie
Opätovne je dôležité neopomínať preventívnu prehliadku u vášho bábätka. Koniec koncov, termín ďalšej a ďalšej kontroly vám stanoví vždy samotný pediater. Opäť zhodnotí celkový zdravotný stav dojčaťa, zmeria ho a odváži. Taktiež sa mamičky pýta na všetky dôležité informácie ohľadom dojčenia, stolice alebo spánku. Zisťuje sa takisto stav zrastu lebečných kostí – hmatovým vyšetrením fontanely (pozn. miesto, kde sa zrastajú lebečné kosti) hodnotí uzatváranie tejto oblasti. Tá sa finálne uzatvára až okolo 18. mesiaca. Aj preto pre lepší rast kostí býva dieťaťu už pri prvej kontrole v 1. mesiaci predpísaná podporná terapia vitamínom D a K.
Taktiež je 3-mesačné bábätko povinne očkované 1. dávkou hexavakcíny, ktorá zahŕňa účinné protilátky voči ochoreniam, ako záškrt, tetanus, žltačka typu B, čierny kašeľ, hemofilus a detská mozgová obrna. Vakcína sa vpravuje do prednej časti stehna. Taktiež je dieťa očkované 1. dávkou vakcíny proti pneumokokovým invazívnym ochoreniam. Následne sa aplikuje 2. dávka povinného očkovania proti uvedeným ochoreniam v 5. mesiaci a 3. dávka v 10. až 11. mesiaci.
3-mesačné bábätko nechce papať
Základ stravy stále tvorí materské mlieko a nie je potrebné aktuálne riešiť žiadne prikrmovanie, ak dieťa priberá na váhe a prosperuje. Koniec koncov, pri kontrole to zhodnotí sám pediater. V 3. až 4. mesiaci by malo bábätko priberať 70 až 110 g týždenne (podľa WHO). Vytrácať by sa mali postupne prípadné dojčenské koliky plné plaču a prebdených nocí. Stále pretrváva riziko, že sa môže objaviť u dojčiacej mamičky laktačná kríza. Opäť však ide len o prechodný stav, ktorý je pre 3. až 5. mesiac typický. Nevyskytuje sa u každej mamičky. Nie je potrebné prechádzať na umelé mlieko, dôležité je podporiť produkciu mlieka častým prikladaním bábätka a ďalšími vhodnými metódami.
V dôsledku slabšieho toku mlieka môže dieťa odmietať kojenie alebo sa prisáva len na krátku chvíľu. Dôležité je pokračovať v dojčení. Ak 3-mesačné bábätko nechce papať, dôvodom môže byť mierna zmena chuti materského mlieka. Tá nastáva po konci šestonedelia, ale zmenu chuti môže ovplyvniť aj nevhodná potravina, ktorá môže na chuť či pach mlieka vplývať. Stále platí, že v dojčení má žena pokračovať. O rady môže požiadať napríklad laktačnú poradkyňu. Umelé mlieko predstavuje poslednú možnosť. Na chybe môže byť i nesprávna poloha alebo technika dojčenia.
Spánok a hračky pre 3-mesačné bábätko
Aký je spánok bábätka v 3 mesiacoch? Opäť sa skracuje. Celkový čas spánku v priebehu 24 hodín je 10 až 12 hodín. Čas bdenia sa predlžuje a rozhodne rodičov nečaká žiadna nuda. Vzhľadom na to, že sa biorytmus dieťatka mení, je dôležité, aby úseky spánku počas dňa neboli príliš dlhé, inak bude nočné spanie problematické. Stále sa držte pravidla, že je dôležité pred spaním stanoviť rituály, ktoré budú jasným znakom, že čas na spánok neodkladne prichádza. Ideálne by sa nočné spanie malo predlžovať. Nebojte sa ani spoločného spánku, buďte dieťaťu na blízku. Zároveň si uľahčíte nočné kojenie.
Nervózne 3-mesačné bábätko
Niektoré mamičky sa v období 3. až 4. mesiaca stretávajú s tým, že bábätko je nepokojné a nervózne, a to napriek tomu, že jeho potreby sú naplnené. Cirkadiánny rytmus dozrieva práve v tomto období. To je dôvod, prečo dieťa začína dieťa menej spávať cez deň alebo sú spánkové intervaly veľmi krátke. Tým, že u dieťaťa počas dňa narastá únava, vzrastá aj nervozita. Ide o tzv. spánkovú regresiu. Spánkové návyky sa menia. Mnoho mamičiek sa domnieva, že 3-mesačnému bábätku idú zúbky, čo je však zriedkavé. Nepokoj môžu vyvolávať aj iné zdravotné ťažkosti, preto si všímajte rôzne symptómy.
Hry a cviky pre 3-mesačné bábätko
Postupne u dieťatka začínajú prevládať vedomé pohyby ovládané vôľou. Nejde teda už len o reflexívne pohyby, ale o zámerné hýbanie hlavičkou či rukami. Nehovoriac o vedomom pokuse pretočiť sa na bok alebo na bruško. To sa väčšine dojčiat samostatne podarí v priebehu 4. až 7. mesiaca. Dôležité je, že rôznymi hrami a aktivitami môžete dieťa stimulovať k tomu, aby sa jeho psychomotorické schopnosti rozvíjali.
Okrem toho, že bude mať po ruke hračky ako hrkálky, hracie hračky, kolotoče nad postieľku či plyšové hračky, stimulovať môžete od 3. mesiaca bábätko tiež inými podnetmi. Napríklad dieťatku hladkajte nožičky, chytajte prsty na rukách a prihovárajte sa mu. Skúste klasickú riekanku „Varila myšička kašičku“. Približujte sa k očiam dieťatka tvárou v tesnej blízkosti, vyplazujte jazyk, robte grimasy a sledujte reakcie bábätka. Robiť opičky je zábavný program pre každé dieťa.
Stimulujte zmysly bábätka pohybujúcimi sa hračkami. Ideálne, nech sú farebne čo najpestrejšie. S dieťatkom môžete cvičiť aj na podložke. Dieťa položte na podložku nahé a podporujte jeho pohyby rúk a nôh. Dávajte mu do rúk hrkálky, rozvíjajte jeho úchop. Hlaďte ho po celom tele. Meňte polohy, z ktorých sa mu prihovárate.
Najčastejšie otázky – FAQ
Považujete 3 mesiace vo veku bábätka za zlomové? Všímate si, že sa začína bábätko správať inak? Je to v poriadku, bábätko začína vnímať svoju vôľu a vedome začína koordinovať svoje pohyby. Reaguje na podnety, ku ktorým si vytvára prvé vlastné postoje – negatívne či pozitívne. Akú máte skúsenosť s vývojom 3-mesačného bábätka? Objavili sa vo vašom prípade určité nedostatky? Prekvapil vás v niečom vývoj vášho dojčiatka? Budeme radi, ak sa s ostatnými mamičkami podelíte o svoju osobnú skúsenosť. Zapojte sa do diskusie pod článkom, môžete tak pomôcť ostatným čitateľkám.
Prečo 3-mesačné bábätko slintá? Znamená slintanie, že sa tlačia 3-mesačnému bábätku zúbky?
Ako nosiť 3-mesačné bábätko?
Leží už 3-mesačné bábätko na brušku?
Galéria obrázkov
Pridať komentár