27. týždeň tehotenstva – bolesti v podbrušku, priberanie, pohyby a veľkosť bruška
Práve sa skončil 6. mesiac tehotenstva a 7. mesiacom štartuje tretí trimester. Posledná fáza tehotenstva, ktorej vyvrcholením bude pôrod. Niektorým tehuľkám už bruško komplikuje bežné činnosti, iným bruško len začína vykúkať. Niektoré mamičky trápia zažívacie ťažkosti, migrény, opuchy nôh a objavili sa aj neželané chĺpky či strie. Iné pre zmenu majú stále dostatok energie a užívajú si pohyby bábätka. Bábätko ďalej rastie, priberá a strieda cykly spánku a bdenia. Hromadí sa podkožný tuk. Bábätko trénuje svoje pľúca, aktívne reaguje na okolité podnety a cibrí si centrálny nervový systém. Ako sa cíti bábätko v brušku? S čím by mala tehotná žena v 27. tt počítať?
Začali ste viac priberať? Pozorujete na sebe zvýšenú únavu? Pocítili ste zvláštny pocit pnutia v podbrušku? Možno vás svrbí pokožka alebo vás trápia nepríjemné opuchy nôh. Tehotenstvo sa práve preklopilo do svojej záverečnej časti. Do pôrodu ostáva v ideálnom prípade ešte 13 týždňov. Tlkot srdiečka či intenzívnejšie pohyby už môže po pohladení bruška cítiť aj budúci otecko. Pohybmi bábätko posilňuje svoje svaly a zabezpečuje svoj riadny rast. Ako sa vyvíjajú orgány bábätka v brušku?
Vývoj bábätka v 27. týždni tehotenstva – tlkot srdca počuje aj otecko
Dieťatko vo fáze bdenia trávi 10 až 20 % času dýchacími pohybmi, a to prehĺtaním plodovej vody. Všetky orgány má už bábätko čiastočne alebo úplne vyvinuté, no nie všetky už plnia svoje funkcie. Práve pľúca sú stále vo vývojovej fáze a nie sú ešte pripravené na samostatné dýchanie. Dieťatko dokáže rozpoznávať hlas matky alebo vášho partnera/partnerky, reaguje na okolité zvuky, prudké pohyby alebo stlačenia bruška. Rozvinuté sú aj chuťové poháriky, pretože bábätko dokáže reagovať na jedálniček mamičky. Plod reaguje na chuť plodovej vody a niektoré mamičky v praxi avizujú, že dieťa reaguje intenzívnejším pohybom na sladké, kyslé či korenisté jedlá.
Ak priloží váš partner/partnerka ucho k vášmu brušku, dokáže možno zachytiť tlkot srdiečka bábätka. Frekvencia je stále vyššia na úrovni 110 až 150 úderov za minútu. Mozog bábätka a rôzne nervové zakončenia už dokážu prenášať informácie, na ktoré centrálna nervová sústava reaguje a distribuuje ich do mozgu, čo vedie k reakciám organizmu. Celý nervový systém si vytvára rôzne prepojenia. Medzi neurónmi dochádza ku kontaktu (pozn. miesto stretu neurónov sa nazýva synapsia), čo spôsobuje prenos vzruchov medzi jednotlivými bunkami. Dieťatko začína byť citlivé aj na zmeny teploty. Tvárička má jasné črty, dieťa môže v tomto týždni žmurkať a v oku sa vyvíja sietnica.
27. týždeň tehotenstva – video, ako bábätko vyzerá
Ako teraz bábätko v brušku vyzerá? Miery bábätka sú približne 36 až 38 cm na výšku, pričom váha sa pohybuje v rozmedzí 800 až 1 100 g. Dieťatko tak môže konečne prekročiť hranicu 1 kg. Teraz bude priberať približne 200 g za týždeň. Plod si už intenzívnejšie robí tukové zásoby, ktoré sa začínajú hromadiť pod kožou a v kožných záhyboch. Koža sfarbená do ružova – červena sa na niektorých miestach napína. Telíčko je stále chránené mazľavým filmom – vernixom.
Bábätko v maternici stále mení svoju polohu. U niektorých mamičiek sa už otáča hlavičkou nadol smerom k pôrodným cestám. Čas nájsť si pôrodnú polohu má však až do 36. týždňa. Polohu preto ešte môže zmeniť niekoľkokrát. Kopkanie, kotrmelce či boxovanie. Dieťatko má svoj cyklus spánku a bdenia. Paradoxom je, že práve v čase, kedy sú mamičky v pokoji a želali by si oddych či pokojný spánok, dieťatko sa povzbudí k aktivite. Vďaka týmto pohybom dieťa posilňuje svoje telo. Hoci dokážu byť niekedy pohyby poriadne nepríjemné, ide vskutku o nádherné okamihy, ktoré si mamička môže užívať.
Možno práve v tomto období budete absolvovať tehotenskú poradňu – váženie, meranie tlaku, odber vzorky moču, kontrola polohy plodu, srdcových oziev, prípadné kontrolné krvné odbery či monitorovanie uzavretia krčka maternice. Počas poradne lekára/lekárku informujte o príznakoch, príhodách, bolestiach či pocitoch. Ak ste ešte neabsolvovali test na gestačnú cukrovku, možné vás lekár práve v tomto týždni objedná na špeciálne diagnostické vyšetrenie. Ak máte záujem, vhodné je do 30. tt absolvovať aj detailný 3D/4D ultrazvuk.
27. týždeň tehotenstva – bolesti v podbrušku, migréna či opuchy
Bruško rastie, niektorým mamičkám viac, iným pre zmenu menej. Okrem vizuálnych zmien však žena môže začať opäť pociťovať zvýšenú únavu. Pre mnohé iné príznaky môže mať budúca matka problémy so spánkom. Problémom u niektorých žien môže byť už samotná poloha počas spánku. Už dlhšie by ste mali v tehotenstve praktizovať spanie na boku. Spanie na chrbte ani na bruchu nie je totiž vhodné. Ak vás partner upozorní na chrápanie, netrápte sa tým, prekrvená sliznica spôsobuje, že nosové dutiny sa viac upchávajú.
Tehuľku môže potrápiť syndróm nepokojných nôh, ktorý sa prejavuje mykaním nôh a nepríjemným brnením. Čoraz častejšie sa môžete zobudiť s opuchnutými nohami. Pomôcť môže zvýšenie príjmu železa. Tehotenské migrény a bolesti hlavy sú častým príznakom. V takom prípade je najlepší oddych a pokojový režim. S pribúdajúcimi kilami môže žena pociťovať väčšiu záťaž na chrbát, bolesti krížov či bokov alebo v oblasti rebier sú spôsobené aj väčšou maternicou. Tá môže tlačiť na močový mechúr a príčinou je časté nutkanie na močenie alebo nežiaduci samovoľný únik moču.
Bolesti v podbrušku sú zvyčajne vyvolané falošnými kontrakciami. Tie nepravidelnými sťahmi pripravujú maternicu na pôrod a žene môžu spôsobovať miernu bolesť a diskomfort. Objavujú sa strie, svrbenie pokožky z dôvodu jej vysušovania. Na niektorých miestach sa môžu objavovať potničky – malé červené vyrážky. Nezľaknite sa tmavých pigmentových škvŕn na tvári – ide o tzv. chloazmu, ktorá sa môže objaviť aj na prsiach alebo na rukách a po pôrode zmizne. Ešte stále sa môžu zväčšovať prsia. Tie sa nalievajú prvým mliekom. Občasné úniky prvotného mlieka – kolostra (mledzivo) sú taktiež prirodzené.
Počas celého tehotenstva sa môžu objavovať závrate, návaly tepla alebo kolísanie tlaku. V prípade, že máte pocit na odpadnutie, dôležité je zaujať pokojovú polohu, sadnúť si alebo ľahnúť s pokrčenými nohami. Dôležitý je pitný režim a hlboké dýchanie. Pri vstávaní z polohy ležmo sa snažte vždy vstať a chvíľu sedieť, až následne sa postavte. Pri rýchlom vstávaní sa môže objaviť točenie hlavy. V prípade, že máte často problém s nízkym alebo vysokým tlakom, navštívte svojho lekára.
Priberanie v 27. tt a strava v tehotenstve
Dýchavičnosť, bolesti členkov a búšenie srdca? Pribúdajúce kilá a hormonálne zmeny môžu mať na svedomí, že aj bežná chôdza po schodoch alebo dlhší pohyb sú pre tehotnú ženu náročnejšie. Váha navyše v 27. týždni tehotenstva nie je nič, čomu by ste sa mali čudovať. Pribrať ste mohli od 3 do 10 kg, niektoré ženy pokojne aj viac. Zatiaľ čo jedna žena priberá postupne, inej môžu kilá začať pribúdať rýchlejšie práve v tomto alebo neskoršom období gravidity. Na základe toho sa objaví aj tehotenské bruško.
Tehotenské chute dokážu byť niekedy poriadne divoké. Žalúdok však dokáže byť poriadne citlivý a nemusí reagovať s pochopením. Netreba sa diviť, ak sa počas tehotenstva objavia tráviace ťažkosti aj napriek tomu, že sa stravujete podľa ideálneho jedálnička. Spomalené trávenie, zápcha, pálenie záhy, nafukovanie, plynatosť, pocit ťažoby alebo vznik hemoroidov. Peristaltika čriev je ovplyvnená z veľkej časti aj hormónmi. Vo vašom jedálničku sa nemusíte nijak prehnane obmedzovať, hoci sú určité jedlá a potraviny, ktorým by ste sa v tehotenstve mali vyhýbať. Strava by mala byť vyvážená, zložená z menších porcií viackrát do dňa. Veľmi dôležitý je tiež pitný režim a dostatočný príjem vhodných doplnkov stravy – vitamíny, minerály, probiotiká.
27. týždeň tehotenstva – skúsenosti
V 27. týždni ženy v diskusiách a fórach riešia hlavne rôzne príznaky a možné komplikácie týkajúce sa tehotenstva. Niektoré ženy majú obavy o bábätko a s ostatnými skúsenejšími ženami komunikujú o negatívnych príznakoch, ktoré by mohli ohroziť samotné bábätko. V niektorých fórach sa mamičky pýtajú na veľkosť tehotenského bruška. Sú ženy, ktoré ešte stále nemajú tehotenské bruško viditeľné ani v tomto týždni. Tento jav sa spravidla vyskytuje u prvorodičiek. Ženy tiež uvádzajú, že priberanie i tehotenské bruško a jeho veľkosť sú veľmi individuálne a nijakým spôsobom to nemusí vplývať na kondíciu tehotenstva. To isté súvisí s tehotenskou váhou. Niektoré ženy dokonca vplyvom nevoľností schudnú, aby následne váhu v tehotenstve pribrali naspäť. Najhoršie sú diskusné príspevky, ktoré píšu o úmrtí bábätka v brušku z dôvodu odumretia placenty.
Zdroj: Modrykonik.sk
Najčastejšie otázky – FAQ
Hrozí v 27. týždni tehotenstva predčasný pôrod? V ktorom mesiaci sa práve tehotná žena nachádza? Je sex v tehotenstve v tomto týždni stále možný? Zaujíma vás niečo k téme 27. týždeň tehotenstva? Neváhajte sa pýtať konkrétne otázky priamo v diskusii pod článkom. Ak máte skúsenosti a tehotenstvom ste si prešli, budeme radi, ak sa podelíte o vaše príbehy, zážitky alebo poznatky, ktorými môžete pomôcť ostatným ženám, ktoré si týmto obdobím prechádzajú alebo len budú. Zapojte sa do diskusie pod článkom bez registrácie.
27. týždeň tehotenstva je ktorý mesiac?
Čo ak nastane v 27. týždni tehotenstva pôrod?
Môžeme s partnerom praktizovať sex v 27. týždni tehotenstva?
Galéria obrázkov
Pridať komentár