26. týždeň tehotenstva – priberanie, veľkosť plodu a tvrdnutie brucha
Ako sa cíti mamička v 26. týždni tehotenstva? Ako sa má bábätko v brušku? Druhý trimester je takmer na konci a v brušku sa toho stále deje veľa. Rovnako tak mamičky si začínajú s pribúdajúcimi pohybmi a narastajúcim bruškom uvedomovať, že príchod vytúženého dieťatka sa blíži. Niektoré budúce mamičky sa však môžu stretnúť s viacerými menej príjemnými príznakmi tehotenstva – opuchy končatín, bolesti chrbta, hlavy, problémy s tlakom, dýchavičnosť či dokonca cvičné kontrakcie. Ženu môže v tomto týždni čakať aj test na vyšetrenie gestačnej cukrovky alebo štandardná tehotenská poradňa.
- Vývoj bábätka v 26. týždni tehotenstva – trénuje úchop i sací reflex
- 26. týždeň tehotenstva – veľkosť plodu a tehotenská poradňa
- 26. týždeň tehotenstva – pohyby bábätka, bolesti a tvrdnutie brucha
- Priberanie a rastúce tehotenské bruško v 26. tt
- 26. týždeň tehotenstva – skúsenosti
- Najčastejšie otázky – FAQ
- Diskusia
Tehotné ženy výraznejšie registrujú tvorbu strií na pokožke, objavovať sa môže pocit svrbenia, pigmentové škvrny a často sú prítomné tráviace ťažkosti. Vo vnútri maternice dieťatko ďalej priberá. Pľúca sa ďalej vyvíjajú. Neustálymi zmenami si prechádza mozog a stále sa budujú a zdokonaľujú nervové prepojenia. Dieťatko má svojský režim, fázy spánku i aktivity. Tým, že u dieťaťa sa rozvíjajú zmysly, reaguje na podnety – zvuky, dotyky i svetlo. Pohyby bábätka sa dokonca pre niektoré mamičky stávajú až nepríjemné. Toto obdobie je však súčasne jedným z najkrajších, pretože žena si viac a viac uvedomuje, že nový život je na ceste.
Vývoj bábätka v 26. týždni tehotenstva – trénuje úchop i sací reflex
U dieťatka sa od začiatku 2. trimestra vyvíjajú rôzne druhy reflexov. Dieťa zoviera päsť, načahuje sa za svojimi nožičkami, chytá si vzájomne ruky alebo sa snaží uchopiť pupočnú šnúru. Z postupných primitívnych reflexov sa stávajú základné reflexy, ktoré sú pre život bábätka aj mimo maternice nevyhnutné. Vyvíja sa tzv. Morov reflex. Ide o reflex, ktorý je stimulovaný náhlou reakciou na určitý podnet, hluk, svetlo, dotyk a podobne. Dieťa reaguje zrýchlením pulzu srdca, prehĺbeným dýchaním alebo rozhodením rúk. Mimo maternice aj plačom či krikom. Morov reflex sa týka napríklad aj bežnej reakcie na stratu stability u narodeného bábätka.
Neustále sa zlepšuje sací reflex, ktorý je pre novorodenca nevyhnutný. Vkladanie palčeka do úst alebo prehĺtanie plodovej vody. Vďaka týmto aktivitám bude následne možné kojenie bábätka. Predpokladá sa, že dieťa dokáže v tomto období reagovať na pocit bolesti. Prejavuje sa to zrýchlením pulzu a zmenami v dýchaní. Naďalej sa vyvíjajú pľúca, ktoré svoj povrch pokrývajú surfaktantom, aby po pôrode nedošlo pri dýchaní k zlepeniu pľúcnych mechúrikov. Prehĺtaním plodovej vody sa vyvíjajú pľúca, ale ja ostatné systémy, napríklad ten tráviaci. Približne na konci 2. trimestra sa v črevách tvoria dôležité tráviace enzýmy.
Rozvíja sa ďalej obehový systém. Srdiečko má frekvenciu medzi 110 až 150 údermi za minútu. Tvárička je čoraz viac a viac tvarovaná a má jasné kontúry. Očká už začínajú so žmurkaním. Farba očí ešte nie je zrejmá a nedá sa určiť. Viditeľné môžu byť aj vlásky na hlave. Pokožka je už vďaka kapiláram pod kožou a funkčnejšiemu obehovému systému mierne začervenaná. Zmenami prechádza taktiež imunitný systém a organizmus vstrebáva protilátky matky. U chlapčekov semenníky zostupujú do mieška.
26. týždeň tehotenstva – veľkosť plodu a tehotenská poradňa
Dieťatko má ešte stále malé množstvo podkožného tuku, ktoré tvorí asi 1 % z jeho celkovej hmotnosti. Váha plodu sa pohybuje v rozmedzí 760 až 900 g. Dĺžka bábätka od hlavičky je niekde na úrovni 35 až 36 cm. Z týždňa na týždeň dieťatko rastie a priberá. Bábätko veľkosťou prirovnávajú k hlavičke menšej kapusty alebo hlávkového šalátu. Chrbtica je pevnejšia a časti tela sú už sformované ako u „riadneho“ novorodenca majú byť. Všetky potrebné živiny dieťatku dodáva matka cez pupočnú šnúru.
V tomto týždni tehotnú ženu možno čaká pravidelná tehotenská poradňa, ktorá je nevyhnutná preto, aby lekár kontroloval dôležité parametre tehotenstva. Zároveň by žena gynekológa mala informovať o všetkých príznakoch, komplikáciách, zmenách i pocitoch. Lekár kontroluje prírastok na váhe, meria tlak, kontroluje stav krčka maternice a mnoho ďalších dôležitých parametrov. Najneskôr medzi 24. až 28. týždňom by mal byť u ženy vykonaný test na zistenie prípadného výskytu tehotenskej cukrovky. Ide o orálny glukózovo-tolerančný test, ktorý má viacero fáz. Ak má žena záujem, vhodné je v tomto období absolvovať 3D/4D ultrazvuk. Ten však nie je hradený zdravotnou poisťovňou.
26. týždeň tehotenstva – pohyby bábätka, bolesti a tvrdnutie brucha
Spánok, pohyb, spánok, pohyb... Nie, toto nie je režim profesionálneho športovca. Vaše bábätko má vlastný denný režim, ktorý sa skladá z obdobia aktivity a následne zo spánku. Tým, že mozgová aktivita bábätka silne, rozvíja sa schopnosť vnímať a súčasne aj schopnosť reagovať, pohyby dieťaťa môžu byť častejšie. Opäť však nemožno toto pravidlo aplikovať na každú tehotnú ženu. Dieťa reaguje na zvuky z okolia, pohyby matky, stláčanie bruška ši chute, ktoré sa k nemu dostanú a mení tiež polohy. Tým, že je dieťa silnejšie a väčšie, niektoré pohyby plodu môžu byť až nepríjemné či bolestivé – kopanie, nárazy kolenom, hlavičkou, šteklenie prštekmi na stenách maternice a mnoho ďalších tanečných pohybov, ktoré mamička hrdo zaregistruje. Pohyby sú taktiež čoraz viac koordinovanejšie.
V tomto období sa bežne vyskytujú falošné kontrakcie, ktoré zapríčiňujú pocit tvrdnutia bruška. Ide o nepravidelné, nebolestivé a nepredvídateľné kontrakcie, ktoré pripravujú maternicu a pôrodné cesty na pôrod. Veľmi často sa objavujú po väčšej fyzickej námahe či dokonca po sexe. Je úplne bežné, že niektoré ženy ich pocítia až pár týždňov pred pôrodom alebo dokonca vôbec. V prípade, že sa objavujú intenzívnejšie, skúste zmeniť polohu, napite sa teplej vody alebo si dajte teplú sprchu.
Bolesti v tehotenstve nie sú nikdy želaným príznakom. Sú však pomerne bežné. Bolesť hlavy dokáže potrápiť počas dňa alebo ráno. Dôležitý je pitný režim. Tlak v oblasti rebier, kŕče v nohách, bolesti kĺbov či chrbta. Všetko je spôsobené rastom maternice, bábätka, prírastkom na váhe a hormonálnymi zmenami. Vo väčšej miere sa môže zvyšovať aj únava a viaceré takéto indikácie môžu zapríčiniť tiež problematický spánok.
Priberanie a rastúce tehotenské bruško v 26. tt
To, koľko ste doteraz pribrali, je dôležité hlavne z hľadiska vývoja bábätka. Netrápte sa preto tým, či ste pribrali málo alebo veľa. Podľa tabuľky by ste mali mať minimálne + 2,5 kg, ideálne + 5,9 kg a maximálne + 9,7 kg. Tieto orientačné hodnoty môžu byť nápomocné, no priberanie v mnohom závisí od BMI indexu, typu postavy i ženského metabolizmu. Jedna žena priberie za celé tehotenstvo 10 kg, ďalšia zasa 20 kg. Tehotenské bruško by však už malo s určitosťou vykúkať a pupok vyčnievať. Niektoré ženy už môže tehotenské bruško dokonca obmedzovať. Na brušku sa môžu objaviť strie. Nenechajte sa zaskočiť opuchmi končatín alebo pocitmi svrbenia.
K častým ťažkostiam, ktoré ženy riešia v 2. trimestri, patria tráviace problémy – či už ide o pálenie záhy, zápchu, ťažký žalúdok, nafukovanie alebo s tým súvisiace hemoroidy. Dôvodmi sú spomalená peristaltika čriev i vplyv hormónov. Niektoré ženy môžu začínať mať problémy so samovoľným únikom moču, pretože maternica vyvíja tlak na močový mechúr. Môže sa tak stať pri kýchnutí, zakašľaní alebo pri tlakových pohyboch.
Možno ste počuli o termíne „tehotenského mozgu“. Ten sa dáva do súvislosti s častejším zabúdaním a zahmleným myslením. Ženy ho často opisujú ako nedostatočné sústredenie alebo neschopnosť koncentrovať sa na konkrétny proces, čo vedie k banálnym chybám. V tehotenstve sa môže stať, že si ženy pripadajú nešikovné a pohyby sú menej koordinované. Môžu za to hlavne hormóny.
Je možný pôrod v 26. týždni tehotenstva? Áno, ide však o predčasný pôrod. Predčasne narodené dieťatko do 28. týždňa je považované za extrémne nezrelé, čo so sebou prináša i veľké množstvo rizík. Predčasný pôrod v 26. týždni je sprevádzaný silnejúcimi kontrakciami, odtokom hlienovej zátky i plodovej vody a časté býva aj vaginálne krvácanie. Predčasniatko si po pôrode vyžaduje špecializovanú lekársku starostlivosť, inak nemá šancu na prežitie, keďže je fetálne (nízka pôrodná hmotnosť) a nemá ešte vyvinuté všetky orgány a funkčné systémy. Takéto dieťatko bude potrebovať taktiež pomoc s dýchaním. Šance bábätka na prežitie po pôrode v 26. týždni tehotenstva sú okolo 80 až 85 %.
26. týždeň tehotenstva – skúsenosti
Niektoré ženy v diskusiách riešia počítanie týždňov tehotenstva, aby presne vedeli, v ktorom týždni sú. Častá je diskusia ohľadom priberania v tehotenstve. Niektoré ženy píšu, že pribrali až 11 kg, iné že pribrali 10 kg za celé tehotenstvo. Známe sú i prípady žien, ktoré s jedným dieťaťom priberú aj 30 kg. Skúsené mamičky píšu, že pri dvoch deťoch priberali úplne inak. Témou sú tiež rôzne komplikácie, napríklad ohľadom predčasného pôrodu. Jedna zo žien uviedla, že plodová voda jej odtekala už od 22. tt, pričom v 26. tt bábätko porodila cisárskym rezom. Niektoré ženy majú pri pravidelných kontrolách obavy z menšieho plodu, ako je tabuľkovo predpísané. Dôležitý je však názor lekára. Ak je tehotenstvo rizikové, lekári ešte detailnejšie monitorujú celkový vývoj plodu. Viaceré ženy z vlastných skúseností konštatujú, že oneskorený vývoj o 2 týždne nemusí znamenať nič vážne.
Zdroj: Modrykonik.sk
Najčastejšie otázky – FAQ
Nachádzate sa práve v tomto období tehotenstva? Ako prebieha váš 26. týždeň? Máte už túto fázu gravidity za sebou? Budeme radi, ak sa s nami podelíte o svoje skúsenosti a poznatky v diskusii. Naopak, ak máte otázky súvisiace s týmto obdobím tehotenstva, neváhajte sa pýtať v sekcii komentárov pod článkom. Zaujíma vás, aké príznaky sú pre toto obdobie typické? Chcete vedieť, aká je veľkosť plodu v 26. tt? Aký je to vlastne mesiac? Ako cítiť pohyby bábätka alebo aké je riziko predčasného pôrodu? Odpovede na mnohé otázky nájdete v samotnom článku. Diskusia bez registrácie je vám však k dispozícii.
26. týždeň tehotenstva je ktorý mesiac?
Aké veľké je bábätko v 26. týždni tehotenstva?
Môžem mať depresie v 26. týždni tehotenstva?
Galéria obrázkov
Pridať komentár