23. týždeň tehotenstva – priberanie, pohyby, ultrazvuk a veľkosť bruška
Práve sa začína 6. mesiac tehotenstva. Vnímate tvrdnutie bruška? Možno už intenzívnejšie vnímate aj skutočné pohyby, pretože bábätko sa v brušku pohybuje a pretáča. Prebudili sa u vás divné chute do jedla? Dostavili sa opuchy končatín a pociťujete mravenčenie v rukách? Áno, aj týmto môže byť 23. tt charakteristický. Dieťatko rastie a naberá na sile. V tomto období sa prirovnáva k baklažánu alebo mangu. Bábätku sa aktívne vyvíjajú a zlepšujú jeho zmysly – hmat, sluch i zrak. Stále naberá podkožný tuk, pľúca si trénujú dýchacie pohyby prehĺtaním plodovej vody. Nervová sústava sa vyvíja naďalej veľmi rýchlo a miecha sa skracuje. Ako rastie bábätko a ako sa cíti budúca mamička?
Dieťatko sa čoraz viac začína podobať na novorodenca, ktorého budete o niekoľko týždňov držať po pôrode v náručí. Tvárička už má svoje jasné kontúry. Koža je ešte stále vráskavá, no tam, kde sa hromadí viac tuku, sa začína napínať. Priberanie v tehotenstve je stále vecou metabolizmu i genetických proporcií ženského tela. Ženu môžu v tomto období občas potrápiť aj určité bolesti. U niektorých žien sa môžu objaviť cvičné kontrakcie alebo intenzívnejšie tvrdnutie bruška. Chcete vedieť viac o tom, čo vás, pravdepodobne, v 23. týždni tehotenstva čaká?
Vývoj bábätka v 23. týždni tehotenstva – reakcie a zmysly
V tomto období sa začína hovoriť o ďalšom období rýchleho rastu. Dieťatko začína aktívne naberať na sile aj vďaka tomu, že aktívne pohybuje končatinami, mení polohy, čím silnie. Okrem toho si naďalej ukladá podkožný tuk. Koža je ešte stále zvráskavená, pomerne priesvitná a povrch je pokrytý mazľavým vernixom a jemnými chĺpkami – lanugom.
Pľúca sú ešte vo fáze, keď nedokážu plniť svoje úlohy, no dieťa prehĺtaním plodovej vody trénuje dýchacie pohyby. Pľúca ešte neobsahujú surfaktant, čo je látka, ktorá pri dýchaní zabraňuje spojeniu pľúcnych alveol. Dýchanie mimo maternice preto nie je možné. Hmat sa vyvíja, dieťa sa načahuje za pupočnou šnúrou, dotýka sa rukami svojej tváre a snaží sa spájať ruky. Sluch je už v tomto období dobre vyvinutý a dieťa vníma okrem hlasu matky a tlkotu srdiečka aj okolité zvuky. Výraznejším progresom si prechádza zrak a bábätko dokáže vnímať svetlo, ktoré preniká cez bruško.
Nervová sústava sa vyvíja, miecha sa skracuje. Vyvíja sa jeho REM fáza, počas ktorej je mozog aktívny a oči sa pohybujú a vnímajú okolie. Dieťatku sa tak môžu začať snívať sny, podobne ako dospelým v REM fáze.
Niektoré tehotné ženy sa práve v tomto období obávajú predčasného pôrodu. V našom regióne sa za hranicu životaschopnosti predčasne narodeného bábätka považuje 24. týždeň. Za predčasne narodené dieťa sa považuje každé, ktoré prišlo na svet pred ukončením 37. gestačného týždňa. Dieťa narodené pred 28. gestačným týždňom sa považuje za extrémne nezrelý organizmus a hrozí riziko úmrtia alebo trvalých následkov. U predčasne narodených detí do 28. týždňa je vysoké riziko vzniku rôznych ťažkostí, pretože organizmus ešte nie je pripravený na fungovanie mimo maternice a orgány nie sú dostatočne vyvinuté. Vďaka pokročilej medicíne sa vo svete životaschopnosť predčasne narodených detí posúva dokonca až na 23. týždeň, keď je možné dieťatko zachrániť.
23. týždeň tehotenstva – veľkosť plodu a pohyby
Veľkosť plodu v 23. týždni tehotenstva je od hlavičky po nožičky v rozmedzí 28 až 30 cm. Samozrejme, ide o tabuľkové hodnoty. Hmotnosť bábätka na začiatku 6. mesiaca je približne 460 až 540 g. Dieťatko reaguje na podnety, ktoré mu dáva telo matky. Ak sa napijete studeného nápoja, dieťa je aktívnejšie, rovnako tak, ak nárazovo prijmete väčšie množstvo cukru. Kotrmelce či kmitanie môžete pociťovať hlavne v čase, keď ste v pokoji, napr. pred spánkom. Práve vtedy sa dieťa rozhodne nacvičovať „gymnastiku“. Pri pohybe totiž kolísanie v brušku dieťa upokojuje. Stále však platí, že 80 % času bábätko v brušku prespí. Preto je bežné, že niektoré dni sa dieťa javí aktívnejšie, inokedy menej aktívne. Intenzita pohybov sa zvyšuje a znižuje, pretože dieťa má svoj režim.
V tomto období už za sebou máte druhý veľký ultrazvuk. Čakať by vás teda nemalo žiadne vyšetrenie. Ak vás čaká štandardná poradňa (pozn. každých 4 až 6 týždňov), informujte lekára o vašich pocitoch, príznakoch, prípadných bolestiach. Lekár bude sledovať váš prírastok na váhe, môže kontrolovať stav krčka maternice (pozn. kontroluje aj prípadné pootvorenie krčka maternice, pretože môže hroziť predčasný pôrod), zmerať váš tlak alebo môže nariadiť prípadné krvné odbery. Ak by žena mala konkrétne problémy, môže vykonať kontrolné sonografické vyšetrenie alebo ju odporučiť ďalšiemu špecialistovi.
23. týždeň tehotenstva – priberanie, veľkosť bruška a divoké chute
Koľko pribrať v 23. týždni tehotenstva? Ak sa pozriete do tabuľky, tak zistíte, že optimálne by ste oproti svojej pôvodnej váhe mali mať navyše optimálne asi 4,5 kg a maximálne 8,2 kg. To, ako vyzerá bruško a koľko kilogramov vám na váhe pribudlo, je však naozaj niečo, načo sa netreba upínať. Tabuľky sú vhodné ako orientačné body, no nie sú smerodajné. Ak ste vy pribrali 3 kg, no kamarátka už 6 kg, je to v poriadku, hlavne sa neporovnávajte. Každé tehotenstvo je iné a každý organizmus ženy priberá v tehotenstve iným spôsobom. Dôležitý je vývin plodu samotného.
Tehotenské bruško už v tomto období väčšina žien nezakryje. To však neznamená, že bruško musí byť zákonite u každej tehuľky viditelné úplne výrazne. Maternica už zväčšila svoj objem a bruško je spravidla vypuklejšie. Zrejme sa u vás objavia strie a takisto sa môže zvýrazniť čiara od lonovej kosti až k pupku – linea nigra. Vyskytujú sa aj chloazmy, čo sú pigmentové škvrny, ktoré zmiznú po pôrode. Ak spozorujete, že máte prsia výrazne naliate a z bradaviek vám kvapká tekutina, ide o mledzivo, prvé materské mlieko.
Je normálne, že v tomto období má žena zvýšený apetít a často sa to prejavuje nielen väčším objemom skonzumovaného jedla, ale aj rôznymi experimentálnymi chuťami – sladké, slané, kyslé, štipľavé a aj všetko dokopy.
Opuchy nôh, mravenčenie rúk a horšie videnie
Opuchnuté dolné končatiny a nepríjemné kŕče. Všetko začína spôsobovať vyššia hmotnosť a hormóny. Opuchnuté však môžu byť aj ruky. Mravenčenie v rukách je spôsobené tlakom na nervové zakončenia. Telom prúdi viac krvi i vody Z ďalších príznakov sú typické napríklad krvácanie z nosa pre prekrvenie sliznice alebo krvácajúce ďasná. Niektoré ženy uvádzajú ako tehotenský príznak chrápanie, ktoré vzniká z dôvodu zdurenia nosnej sliznice.
Typickým problémom je spomalené trávenie, zápcha alebo plynatosť. Výraznejšia únava môže byť v dôsledku nedostatku železa. Okolo 20. až 28. týždňa sa zvykne objavovať rozmazané videnie. Ide o vplyv hormónov, prípadne môže ísť o zmeny tlaku, ktoré spôsobujú zastrené videnie. Hormóny často vyvolávajú aj návaly tepla alebo zvýšenú dýchavičnosť aj pri jednoduchých pohyboch. To má na svedomí vzrastajúca váha. Zvýšené je tiež riziko vaginálnych infekcií a infekcií močových ciest, čo žena spozoruje ako zmenu vaginálneho výtoku.
Bolesti v 23. týždni tehotenstva
Možno práve teraz začína tehotná žena pociťovať akési divné pocity v brušku/podbrušku. Okrem neustáleho rastu maternice sa môžu objaviť Braxton-Hicksove falošné kontrakcie. Títo poslíčkovia dokážu vystrašiť a spôsobiť diskomfort či bolesť. Ide o krátko trvajúce a nepravidelné intervaly tvrdnutia brucha. Objavujú sa hlavne po väčšej námahe. Ide o naozaj bežný jav. Nemusí sa však objaviť u každej ženy. U mnohých sa zvykne objavovať približne 3 až 4 týždne pre pôrodom.
Bežné sú bolesti hlavy, a to aj v dôsledku horšieho spánku. Zväčšujúca maternica zvyšuje tlak na boky a hrudný kôš, viac zaťažený je aj chrbát a kríže. Hlavne pri predkláňaní môže žena pociťovať bolesť v oblasti krížov či v bokoch (aj oblasť rebier). Zvyšuje sa tlak na močový mechúr, čo má za následok nutkanie na močenie a taktiež to môže mať negatívny dopad na spánok tehotnej ženy. Je vhodné panvové dno, ale i chrbát posilniť vhodnými cvikmi pre tehotné.
23. týždeň tehotenstva – skúsenosti
Čo riešia ženy vo fórach a diskusiách v súvislosti s 23. týždňom gravidity? Veľká časť žien rozoberá prípadné príznaky alebo problémy, ktoré sa u nich v tomto období objavili. Časté sú napríklad problémy so spánkom alebo pichľavá bolesť v bokoch. Viacero žien trápi nafukovanie alebo žalúdočné ťažkosti – hnačka, plynatosť. Viaceré diskutujúce argumentujú tým, že v tehotenstve mali žalúdočné problémy veľmi často. Pomohli Hylak kvapky, tehotenské čaje alebo probiotiká. Diskutujúce tiež riešili to, ako cítiť pohyby bábätka. Viaceré ženy sa obávali v situáciách, keď pohyby cítili intenzívne a následne niekoľko dní bol pohyb minimálny alebo žiadny. To však nemusí znamenať nič zlé. Sú dokonca prípady, keď žena ucítila prvé pohyby až v 28. tt, prípadne niektoré v tomto období nevedeli rozlíšiť, či ide o žalúdok alebo pohyb bábätka. Viaceré ženy prvé pohyby zaznamenali až po 24. týždni.
Zdroj: Modrykonik.sk
Najčastejšie otázky – FAQ
Ako cítiť pohyby bábätka v brušku? Čaká tehotnú ženu v tomto týždni nejaké vyšetrenie či ultrazvuk? Ak ste budúca mamička, možno vás zaujíma to, aké príznaky vás v 23. týždni tehotenstva čakajú? Ak už máte tehotenstvo za sebou alebo sa nachádzate v pokročilejšom štádiu gravidity, môžete sa podeliť o svoje skúsenosti a praktické poznatky. Ostatné ženy/budúce mamičky vám budú vďačné. Koľko kilogramov ste pribrali? Aké veľké bruško ste mali? Podstúpili ste nejaké vyšetrenie? Zapojte sa do diskusie pod článkom. Budeme radi za vaše názory a informácie k danej téme.
23. týždeň tehotenstva je ktorý mesiac?
Čaká ma v 23. týždni tehotenstva ultrazvuk?
Čo ak v 23. týždni necítim pohyby bábätka?
Galéria obrázkov
Pridať komentár