17. týždeň tehotenstva – veľkosť bruška, pohyby, bolesti v podbrušku a priberanie
Od oplodnenie už prešlo približne 15. týždňov. Plod je už veľký zhruba ako granátové jablko a prechádza ďalším obdobím rapídneho rastu. S veľkou pravdepodobnosťou už poznáte pohlavie vášho potomka. Doteraz priehľadná koža už hrubne a ukladajú sa pod ňu prvé vrstvy tuku. Prirodzene priberá aj budúca mamička. Možno sa vám zdá, že ste pribrali na váhe kilo a možno aj dve a bruško stále nikde. Dôvodom je hmotnosť rastúcich orgánov. Stále však platí, že bruško ešte nemusí byť u mnohých žien viditeľné. Niektoré mamičky už vnímajú prvé pohyby bábätka. Iné si na ne ešte počkajú. Poteší však, že pri prechode medzi 4. a 5. mesiacom by už príznaky mali naozaj odznieť alebo byť veľmi sporadické.
Najväčšia vlna tehotenských nevoľností by už mala byť za vami. Možno ste mali to šťastie, že sa vám úplne vyhli. Koniec 4. mesiaca tehotenstva je typický tým, že mnohé ženy na sebe začínajú pozorovať prírastok na váhe. Celkovo by priberanie malo v druhom trimestri nabrať vyššie tempo. Rýchlejším tempom rastie aj bábätko. Určite sa však neporovnávajte s ostatnými tehotnými ženami. Bábätko opäť spevňuje. Jemné chrupavky sa začínajú formovať v kosti a hoci sa plod ešte zmestí do dlane, malý človiečik už dokáže vnímať zvuky či dokonca svetlo. Dochádza tiež k ďalším vývojovým krokom. Ako bábätko vyzerá v 15. týždni tehotenstva a ako žena vníma zmeny na svojom tele?
Vývoj bábätka v 17. týždni tehotenstva – naberá tuk a tvoria sa odtlačky
Bábätko je také malé/veľké, že by sa človeku pokojne zmestilo do dlane. Najdôležitejšie v tejto fáze je, že je dieťatko aktívne. V plodovej vode i cez placentu prijíma dostatok živín. Vďaka tomu sa hýbe. Dieťa si tiež často cmúľa palce. Plodová voda mu pri pohybe vytvára odpor, čím sa budujú svaly, formujú kosti a telo spevňuje. Z mäkkých chrupaviek sa stávajú pevnejšie kostnaté časti, pretože sa do nich ukladá vápnik. Koža už nie je taká priesvitná, pretože sa pod ňu začína ukladať hnedý tuk. Pod kožou sa začínajú vyvíjať aj potné žľazy. Z nich sa následne produkuje vernix caseosa, čo je mazľavá tekutina, ktorá sa prichytáva na telíčko bábätka a pomáha mu s termoreguláciou.
Ďalej si prehĺtaním plodovej vody trénuje sací a prehĺtací reflex. Vdychovaním plodovej vody sa trénujú aj pľúcne vaky. Frekvencia srdiečka je stále na úrovni 140 – 150 úderov za minútu. Mozog si stále aktívne vytvára nervové spojenia. Na hlavičke sú viditeľné ušká, nos, oči sú zatvorené, rastú mihalnice, obočie aj vlásky. Plod vníma svetlo, zvuky a dokonca reaguje aj na chute, keďže má vyvinuté chuťové poháriky. Zaujímavým detailom je, že na prstoch rúk a nôh sa začínajú tvoriť jemné čiarky, ktoré sú u každého človeka špecifické a vďaka nim už bude mať drobec vlastné odtlačky prstov.
17. týždeň tehotenstva – veľkosť plodu a pohlavie
Celková dĺžka telíčka sa môže v 17. týždni tehotenstva pohybovať okolo 18 – 19 cm. CRL dĺžka plodu (od temena po kostrč – zadoček) je približne 12 až 14 cm. Veľkosťou je možné prirovnať dieťatko ku granátovému jablku. Plod je stále taký malý, že sa bez problémov zmestí do dlane. Hmotnosť plodu v tomto štádiu dosahuje okolo 140 g. Chlapec alebo dievča? Pohlavie bábätka by malo byť ultrazvukom ľahko identifikovateľné, pretože externé pohlavné orgány sú už vyvinuté. Dôležité je len to, aby bolo počas ultrazvuku bábätko vo vhodnej polohe, v ktorej to bude možné určiť.
Čakať vás môže v tomto týždni ďalšia tehotenská poradňa. Do približne 34. týždňa tehotenstva by ste mali kontroly absolvovať každých 4 až 6 týždňov. Lekár vykonáva rutinné vyšetrenia a kontrolné testy. V závislosti od priebehu tehotenstva môže nariadiť aj kontrolné odbery krvi. Ak lekár uzná za vhodné alebo nevyhnutné, môže vám odporučiť návštevu niektorého zo špecialistov alebo vykonať špecifické vyšetrenia či testy.
Priberanie a tehotenské bruško v 17. týždni tehotenstva
I keď sa o 2. trimestri často hovorí ako o pokojnej fáze tehotenstva, že intenzita príznakov je nižšia, nevoľnosti ustupujú alebo sú mierne, aj koniec 4. mesiaca môže v tehotenstve prinášať určité pocity a symptómy. Vzrastá napríklad chuť do jedla, objaviť sa môžu takisto špecifické chute. Do tohto momentu ste už možno tiež pribrali nejaké to kilo. V 4. mesiaci môžete mať o 1 až 2 kg viac, no pokojne to môže byť aj ešte viac či menej, priberanie v tehotenstve je veľmi špecifické a závisí od mnohých faktorov. Na konci 2. trimestra však už môžete mať na váhe o 5 až 9 kg viac.
Logicky s nárastom hmotnosti by malo byť viditeľné tehotenské bruško. Zodpovednosť za prírastok na váhe však má aj rastúca maternica, prsníky, placenta či samotné bábätko a nielen pribúdajúci tuk. Bruško už môže pôsobiť väčšie, no ak ho aj ešte nevidno, nič sa nedeje. Čoskoro sa ukáže a netreba sa porovnávať s inými mamičkami. Ak ide o pohyby plodu, áno je možné, že „trepot motýlích krídel“ už naozaj ucítite. Ak nie, nič sa zasa nedeje. Prvé pohyby sa vyskytujú medzi 16. až 24. týždňom. Práve u prvorodičiek je to zvyčajne neskôr.
Z príznakov, ktoré sa v tomto týždni môžu prejavovať, sú napríklad často spomínané bolesti hlavy, dôležitý je pitný režim. Spúšťačom môže byť aj stres či únava. Takisto sú typické pre 17. týždeň tehotenstva bolesti v podbrušku. Tie sú zvyčajne spôsobené rastom maternice a naťahovaním jej väzív. Niekedy je príčinou spomalené trávenie a nadúvanie. Typické je pálenie záhy, ktoré trápi množstvo mamičiek. Objavujú sa i bolesti chrbta, ktoré môžu byť spôsobené fyzickou námahou, no takisto sa produkujú hormóny, ktoré uvoľňujú svaly a kĺby v panvovej oblasti. Preto je dôležitý dostatočný oddych, ale vhodné je primerané cvičenie a pohyb. Objaviť sa môže zriedkavo tiež chrápanie, tehotenská nádcha a typickým príznakom je zvýšená sekrécia mliečneho vaginálneho výtoku.
Placenta narastá rovnako ako plod či maternica, ktorá prispôsobuje priestor pre pohyb bábätka. Zaujímavosťou je, že placenta, ktorá sa stará o vyživovanie plodu, okysličovanie i odvod toxických látok, si počas tehotenstva vytvorí až 50 kilometrov krvných ciev. Vďaka tomu dokáže plniť svoje dôležité funkcie.
Pribúdajú strie a návaly tepla
Prsia sa vám už možno zväčšili o jedno či dve čísla, no okrem tmavších dvorcov ste si možno začali všímať, že sa na vašom tele objavili strie. Hlavne na bokoch, zadku, prsníkoch či stehnách. Telo sa pripravuje na pribúdajúce kilogramy. Vznikajú tiež pigmentové škvrny v oblasti dekoltu, ale aj na tvári. Tieto pigmentové sfarbenia postupne vyblednú. Objavujú sa aj návaly tepla v dôsledku hormonálnej činnosti. Dbajte na kvalitný spánok. Ideálne je zvykať si na spanie na ľavom boku, pretože iné polohy sa čoskoro stanú nekomfortné.
Informujte o tehotenstve zamestnávateľa
Ak ste zamestnaná, práve v tomto období je vhodné vášho zamestnávateľa informovať, že ste tehotná a čochvíľa príde čas nastúpu na materskú dovolenku. Hoci zo zákona nie je stanovený termín či lehota, kedy máte túto skutočnosť zamestnávateľovi oznámiť, ide predovšetkým o vaše dobro. Týmto statusom môžete totiž v práci dočasne čerpať niektoré výhody, ak to povaha zamestnania umožňuje – home office, skrátený pracovný čas, dlhšie prestávky a pod.
Ak by z nejakého dôvodu vznikla situácia, že zamestnávateľ po dohode tehotnú ženu degraduje z pracovnej pozície na nižšiu, menej náročnú alebo šetrnejšiu, no horšie platenú. Po dobu zamestnania má žena nárok na vyrovnávaciu dávku, ktorú bude pokrývať štát. Je však dôležité splniť náležitosti a požiadať si o ňu v Sociálnej poisťovni – Žiadosť o vyrovnávaciu dávku (v zamestnanosti). Táto suma bude dorovnávať platový rozdiel, ktorý v dôsledku zmeny pracovnej pozície vznikol.
17. týždeň tehotenstva – skúsenosti
Mnoho žien má v 2. trimestri pocit, že tehotné ani nie sú. Príznaky ustúpili a vo fórach často riešia, či je bábätko v brušku v poriadku. Viaceré ženy opisujú, že v drvivej väčšine prípadov pri ústupe bolesti prsníkov, absencii pohybov, malom tehotenskom brušku či ústupe nevoľností mali obavy o stratu tehotenstva. Ústup príznakov je však úplne prirodzený a postupne sa začnú objavovať iné. Mamičky aktívne riešia aj pohyby bábätka. Hlavne prvorodičky majú problém rozlíšiť vetry a pohyby, každá žena však tieto pohyby môže vnímať inak. Väčšina diskutujúcich opisuje prvé pohyby ako jemné šteklenie. Témou je aj prírastok na váhe. Zatiaľ čo jedna mamička pribrala v 17. tt oproti pôvodnej váhe 5 kg, iné ešte v 25. tt nepribrali viac ako kilogram. Aj to je dôkazom mnohých špecifík u tehotných žien. Dôležité je absolvovať pravidelné kontroly.
Zdroj: Modrykonik.sk
Najčastejšie otázky – FAQ
Tehotenstvo je na konci 4. mesiaca a ženu čaká ešte 5 mesiacov v druhom stave. Ste tehotná alebo ste si tehotenstvom prešli? Aké sú vaše skúsenosti s jednotlivými týždňami? Aké pocity ste zažívali v 15. týždni tehotenstva? Ustupovali vo vašom prípade tehotenské príznaky? Máte v 15. týždni tehotenstva nevoľnosti, pálenie záhy alebo opuchy nôh? Pociťujete bolesti v podbruší? Začali ste už v 15. tt cvičiť? Podeľte sa o svoje skúsenosti a pomôžte ostatným budúcim mamičkám a tehuľkám, ktoré si týmto obdobím prechádzajú. Vaše rady, odporúčania a poznatky môžu byť pre mnohé ženy veľmi cenné. Zapojte sa do diskusie bez nutnosti registrácie. Ak ste tehotná alebo len plánujete, pýtajte sa. Ostatné mamičky vám zaručene ochotne poradia.
17. týždeň tehotenstva je ktorý mesiac?
Môžem cítiť v 17. týždni tehotenstva pohyby plodu?
Aká je v 17. týždni tehotenstva veľkosť plodu?
Je možné poznať v 17. týždni tehotenstva pohlavie dieťaťa?
Galéria obrázkov
Pridať komentár