13. týždeň tehotenstva – pohlavie, riziká, ultrazvuk a veľkosť plodu
Nachádzate sa na prelome prvého a druhého trimestra. Posledný týždeň 3. mesiaca býva u mnohých žien charakteristický tým, že dochádza k ústupu viacerých príznakov, ktoré doteraz intenzívne pociťovali. Viaceré ženy sú prekvapené s návalu hormónov, ktoré u nich zvýšia sexuálny apetít. Pocity sa však môžu individuálne odlišovať. Najdôležitejší je stále vývoj plodu. Ten sa zväčšil, končatiny sú už dobre pohyblivé, kosti pomaly zbierajú vápnik a tvrdnú. Rozvíja sa aj svalstvo. Dieťatko aktívne prehĺta plodovú vodu a vylučuje moč. Plod trénuje vdychovaním plodovej vody aj dýchanie. Vnútorné pohlavné orgány sú už takmer vyvinuté. Pohlavie bábätka je možné v niektorých prípadoch rozoznať, iní rodičia si ešte budú musieť počkať. Pohyby sú dynamické, no cítiť ich ešte nebudete.
Plod má veľkosť broskyne, väčšina orgánov si už našla svoje miesto a všetky sústavy sa ďalej vyvíjajú. Dieťatko si dokonca cielene strká prsty do úst. Takto si trénuje sací reflex, ktorý bude potrebovať pri kojení po pôrode. Ženy poteší, že intenzívne nevoľnosti by mali byť na ústupe. Druhý trimester je väčšinou tehotných žien spätne vnímaný pozitívne. Ku koncu prvého trimestra už môžete pociťovať príval energie a zlepšenie nálady. To ocení aj partner. Nezabudnite, že práve v tomto týždni vás možno čaká prvý veľký prenatálny skríning. Ako sa bábätko vyvíja a je už vidno tehotenské bruško?
Vývoj bábätka v 13. týždni tehotenstva
Posledný týždeň prvého trimestra je z hľadiska vývoja plodu charakteristický tým, že mnohé orgány už fungujú a plnia svoje funkcie. Okrem orgánov sú už sformované všetky sústavy a mozog má vytvorené neurónové prepojenia. Hlavička sa stále javí oproti zvyšku tela väčšia. Tvár už má jasné kontúry, nos a oči sú na svojom mieste, ústa sú ohraničené perami a vytvorilo sa aj podnebie so základom pre mliečny chrup. V priebehu týchto týždňov si plod vkladá prsty do úst, ktoré cmúľa. Trénuje si tak sací reflex. Zatína tiež pästičky.
Obličky už produkujú moč z plodovej vody, ktorú dieťa prehĺta a vdychuje. Pečeň produkuje červené krvinky a žlč. Pľúca sa ďalej vyvíjajú. Všetky črevá by už mali byť v brušnej dutine, pričom už zvládajú trávenie vody a glukózy. Žalúdok si tvorí svoje prostredie a obsahuje žalúdočné šťavy. Kosti tvrdnú a svaly dozrievajú. Končatiny sú ešte pokryté tenkou vrstvou kože s minimom svalových vlákien. Pohybom v plodovej vode však telíčko spevňuje. Žena ešte pohyby bábätka necíti.
Funguje aj placenta, ktorá dodáva plodu potrebné živiny, kyslík a súčasne odvádza odpadové látky. Placenta, rovnako ako plod, počas tehotenstva rastie a prispôsobuje sa potrebám plodu. Zväčšil sa aj objem plodovej vody na približne 100 – 200 ml. Začínajú sa tvoriť vlasové folikuly (tzv. lanugo).
13. týždeň tehotenstva – ultrazvuk a pohlavie bábätka
Na ultrazvuku bude mať plod veľkosť väčšej slivky alebo broskyne. CRL – temeno-kostrčová dĺžka od temena po kostrč by sa mala pohybovať okolo 68 až 82 mm. Vážiť môže plod približne do 30 g. V rámci tehotenskej poradne vás čaká návšteva minimálne raz za 4 až 6 týždňov, ak lekár nestanoví inak. Cieľom je sledovanie kondície plodu a vášho zdravotného stavu. Pravidelne sa vyšetruje krv, moč, meria krvný tlak, sleduje sa prírastok hmotnosti a vykonáva kontrolný ultrazvuk. Laboratórne vyšetrenie krvi je nevyhnutné pravidelne preto, aby sa sledovali protilátky v krvi v prípade, že má žena negatívny Rh faktor. Lekár tiež odporučí absolvovať prehliadku u zubára, prípadne môže odporučiť návštevu ďalších špecialistov, ak je na to indikácia.
Ak ste ešte neabsolvovali prvotrimestriálny skríning, čaká vás kompletný súbor vyšetrení a testov. Odber krvi, moču (pozn. sledovanie hladiny bielkovín v moči z dôvodu vzniku preeklampsie), meranie krvného tlaku, váhy, výšky, sledovanie príznakov tehotenstva. Lekára bude zaujímať aj rodinná anamnéza, prekonané ochorenia, prítomné alergie a iné poznatky vrátane vašich pocitov. Z krvi sa tiež zisťuje prípadná prítomnosť vrodených vývojových ochorení. Samozrejmosťou je dôkladné ultrazvukové vyšetrenie plodu vrátane merania CRL, počúvania tlkotu srdiečka a sledovania prípadných odchýlok. Je možné podstúpiť i komerčné lekárske testy (pozn. neprepláca ich zdravotná poisťovňa, napr. NIPT test), ktoré vám predstaví lekár.
Budem už vedieť v 13. týždni tehotenstva pohlavie bábätka? Je to chlapec alebo dievča? Vaječníky (dievča) a semenníky (chlapec) už vo vnútri plodu dozrievajú, no navonok sa ukazuje ešte len pohlavný hrbolček, ktorého smer môže napovedať pohlavie dieťatka. Už teraz vnútorné semenníky tvoria testosterón a vaječníky obsahujú milióny vajíčok. S určitosťou vám však lekár pri vyšetrení ultrazvukom ešte pohlavie nepovie. Výnimočne je niekedy možné v 13. týždni rozpoznať, či ide skutočne o dievča či chlapca. Záleží aj od skúseností gynekológa.
13. týždeň tehotenstva – príznaky
V 13. týždni tehotenstva brucho tehotenského charakteru môže vykúkať. Nemusí sa však v tomto týždni objaviť zákonite. Rastúca maternica môže začať vytvárať mierne vyklenutie. Mnohé závisí od typu postavy, hmotnosti a podobne. Efekt tehotenského bruška môže vyvolať aj nadúvanie – spomalené trávenie. To môže spôsobiť v 13. týždni tehotenstva bolesti v podbrušku. Takisto môžu byť bolesti podbruška vyvolané naťahovaním väzív maternice, ktorá rastie. Hmotnostný prírastok ste už možno zaznamenali, aj keď môže ísť len o pár stoviek gramov. Závisí od intenzity nevoľností, ktoré ste zažívali v predošlom období.
Medzi symptómy patria rastúce prsia, ktoré sú pri prechode do druhého trimestra značne väčšie, no aj bolestivejšie. Dôkazom prekrvenia sú viditeľné žilky. Mlieko sa začína v prsiach tvoriť približne okolo 16. týždňa. Ranné nevoľnosti by mali byť na ústupe. Maternica sa posúva vyššie a nutkanie na močenie by takisto mohlo ustupovať. Prechod medzi prvým a druhým trimestrom ešte môže vyvolávať závrate a dostaviť sa môžu aj zažívacie ťažkosti, no v priebeh druhého trimestra by viaceré tieto príznaky mali odznieť.
Viaceré príznaky, aj keď sa objavujú, sú menej intenzívne. Žena zaznamenáva zlepšenie nálady a takisto má viac energie. Tehotenská krása nie je mýtus, vaša pleť je viac prekrvená, je napnutá, vlasy sú hustejšie, lesklejšie a nepadajú. Nechty sú zdravšie a celkovo sa hovorí, že ženy v tehotenstve žiaria. Samozrejme, ak ich práve netrápia závrate a nevoľnosti.
Strie prídu a výtok z pošvy ostáva
Mnoho žien sa musí zmieriť s tým, že v oblastí bokov, zadku, stehien alebo pŕs sa môžu objaviť strie, ktoré sú spôsobené rýchlym zväčšením danej partie. U niektorých žien sú strie viditeľné viac, u iných menej. Po pôrode veľká časť strií vybledne, no na niektorých miestach ostávajú. Okrem strií sa objavujú aj pigmentové škvrny, tzv. tehotenská maska na tvári alebo na rukách.
Častejšou komplikáciou sú infekcie močových ciest alebo vznikajúce vaginálne zápaly, ktoré sa prejavujú svrbením alebo pálením. Tieto zápaly je nevyhnutné preliečiť, pretože môžu ohrozovať plod. Výtok z pošvy je v takomto prípade hrudkovitý a má silnejší zápach. Netreba si ho mýliť s pretrvávajúcim výtokom z pošvy, tzv. leukorea. Ide o číry, mliečny výtok bez zápachu, ktorý sa hromadí v krčku maternice a vytvára akúsi bariéru pred vniknutím baktérií do maternice.
Odporúčame zvýšiť vašu imunitu nielen konzumáciou vyváženej stravy, ale aj vhodnými vitamínmi pre tehotné. Zubára navštívte, ak máte pocit bolestivých či krvácajúcich ďasien. Prekvapiť môžu kŕče v nohách alebo mierne opuchy, o ktorých by ste mali informovať svojho lekára.
Sex v 13. týždni tehotenstva – zvýšené libido
Prvé týždne tehotenstva sa u mnohých žien točili okolo nevoľnosti, strachu a neistoty z tehotenstva a možných komplikácií, na intímny život s partnerom sa aj zabudlo. Ku koncu prvého trimestra sa však mnohé príznaky vytratili a objavila sa chuť na sex, vyššia ako inokedy? Možno aj vy ste práve teraz zažili s partnerom pocit, že orgazmus v tehotenstve je omnoho intenzívnejší a ľahšie dosiahnuteľný a zažívate omnoho väčšiu túžbu po sexuálnej aktivite. Chuť na sex je v tomto období u mnohých žien vyššia, čo majú na svedomí hormonálne zmeny. Sex v tehotenstve je úplne bezpečný. Riziko vzniká len v prípade, že ide o rizikové tehotenstvo alebo je prítomná infekcia a podobne. V takom prípade lekári sexuálny styk neodporúčajú.
Budúce mamičky často vystraší špinenie alebo stopy krvi bezprostredne po pohlavnom styku alebo na druhý deň. Špinenie po sexe je úplne prirodzené, pretože krčok maternice je omnoho citlivejší a môže dôjsť k miernemu podráždeniu. Rozhodne však nejde o žiadny závažný problém.
13. týždeň tehotenstva – skúsenosti
Diskutujúce vo fórach a diskusiách sa zaujímajú primárne o to, ako prežívajú/prežívali ostatné mamičky 13. týždeň tehotenstva. Väčšina žien akcentuje, že došlo k ústupu hrozných príznakov a nevoľnosti. Niektoré uvádzali, že viaceré príznaky ostali, napríklad nadmerné slinenie alebo bolesti v podbrušku. Viaceré ženy si pohyby čriev zamieňajú s pohybom bábätka. V 13. týždni tehotenstva je veľmi nepravdepodobné, že by pohyby takého malého plodu mohla budúca mamička cítiť. Takisto ženy riešili tehotenské brucho, ktoré sa u nich ešte neobjavilo, čo je hlavne u prvorodičiek úplne normálne. Je to veľmi individuálne. Niektorým ženám bruško vykúka už od 13. týždňa, iným začne tehotenské bruško rásť okolo 20. tt.
Zdroj: Modrykonik.sk
Najčastejšie otázky – FAQ
Pozorujete na sebe v 13. týždni tehotenstva ďalšie príznaky? Spozorovali ste, naopak, že viaceré príznaky tehotenstva ustupujú? Objavilo sa u vás už tehotenské bruško? Absolvovali ste prvý prenatálny skríning? Aké pocity ste mali alebo máte na prelome prvého a druhého trimestra tehotenstva? Váš názor nás zaujíma. Praktické skúsenosti mamičiek, ktoré si tehotenstvom prešli, sú pre nás veľmi cenné. Vaše rady, odporúčania a poznatky môžu byť pre mnohé budúce mamičky veľmi prínosné. Zapojte sa do diskusie pod článkom a bez registrácie môžete vyjadriť svoj názor, prípadne sa spýtajte, čo vás zaujíma.
Aká je v 13. týždni tehotenstva veľkosť plodu?
13. týždeň tehotenstva, aký je to mesiac?
Aké sú v 13. týždni tehotenstva riziká?
Galéria obrázkov
Pridať komentár