10-mesačné bábätko

10-mesačné bábätko (dieťa) – vývoj, strava, spánok, cviky, hračky. Pozri, čo dokáže

Čoraz viac a viac môžu byť rodičia prekvapení z toho, aké skokové pokroky vo vývoji dieťa dosahuje. Nie nadarmo sa hovorí, že 10-mesačné dieťa – dojča získava prívlastok „lezca“. Väčšina detí si už osvojila koordinovaný pohyb po štyroch. Iné sa rady plazia. Dieťa si už vie spravidla samo sadnúť. Pohybový aparát sa zdokonaľuje v detailoch. Rozvíja sa aj pasívne porozumenie „reči dospelých“ a taktiež sa objavujú prvé „slová“, ktoré zámerne pomenúvajú predmety, javy alebo osoby. Dieťa rado objavuje, hľadá – zásuvky v kuchyni, kuchynské skrinky či priestor pod stolom sú miesta, ktoré musí spoznať. Dieťa rozumie záporu, hoci ešte si ho vysvetľuje po svojom. Dokáže navnímať prvé inštrukcie, hlavne ak vizuálne vidí, čo sa od neho čaká. V jedálničku opäť pribúdajú ďalšie potraviny, a to aj také, ktorých sa mnohí rodiča boja.

Publikované: 13.10.2023
Aktualizované: 13.12.2023
Obsah článku:

Ak sa niečo dieťa pred mesiacom naučilo a bola to novinka, v 10. mesiaci to už bude o level lepšie. Dieťa sa bude zdokonaľovať vo všetkom, čo doteraz vie. Rodič si často ani neuvedomí, že v hrubej a jemnej motorike dochádza k malým pokrokom, ktoré znamenajú postupný proces k väčším zmenám. Koniec koncov, vaše dieťa čoskoro oslávi rok. Aj zmyslové vnímanie prechádza zmenami. Dieťa chápe, stále po svojom, zákazom, no nerozlišuje ešte medzi dobrým a zlým. Má rado uznanie a pochvalu, ktoré sú motiváciou pre ďalší rozvoj. Očakávaná je tiež v 10. až 11. mesiaci návšteva u pediatra, pretože sa očakáva aj podanie 3. dávky hexavakcíny (povinné očkovanie).

Čo dokáže 10-mesačné bábätko?

V tomto veku sú deti zvyčajne veľmi pohybovo zaujaté a aktívne. Dokážu sa plaziť, samy sa posadiť či štvornožkovť. Po štyroch zdolajú aj schody. Rodičom pribudnú vrásky, pretože pohľad na dieťa lezúce na sedačku či stoličku dokáže vyvolať paniku. Bezpečne zliezť ešte môže byť problém a obozretnosť je teda na mieste. Pokoj, ani najlepší rodič nemôže mať oči aj na chrbte a nehodám sa niekedy dieťa nevyhne. Dieťa sa dokáže postaviť s oporou na dve nohy a postupne robí úkroky do strán. Prenáša tým váhu na jednu a potom na druhú nohu, čo je základom pre koordinovaný pohyb počas chôdze. Takto dokáže chodiť okolo nábytku. Deti by v tejto fáze ešte nemali mať topánky, aby našľapovanie nebolo ovplyvňované podrážkou a fixovaním klenby.

Posadenie sa z ľahu či kľaku je väčšinou automatizované. Jemná motorika napreduje v tom, že dieťa už uchopuje predmety koncom palca a ukazováka. Ak dieťaťu ukážete, že kocka patrí do nádoby, dokáže ju uchopiť a vedome úchop uvoľniť. Veľmi dobrá je hra, pri ktorej hračky schováte pred zrakom dieťaťa, a to ich iniciatívne hľadá a vezme si ich. Nasledovať by mala poriadna pochvala. Vedome vám podá knižku a chce, aby ste sa s ním zahrali. Platí staré známe, že dieťa sa najviac naučí, keď sa hrá. Dokáže držať aj plastovú lyžičku počas kŕmenia. Šikovnejší, resp. rýchlejšie napredujúci už dokážu udržať plastový hrnček – pohár a napiť sa z neho.

Psychomotorický vývoj dieťaťa v 10. mesiaci

10-mesačné dieťa neštvornožkuje? Je to problém? Dôležité je poznamenať, že nie každé dieťa sa vyvíja podľa knižky. Celý psychomotorický vývoj je veľmi individuálny a vplyv naň má viacero faktorov vrátane genetiky. U dojčiat mnohé pokroky prichádzajú skokovo. Ak 10-mesačné dieťa neštvornožkuje, možno ani nebude a nepredstavuje to zo zásady problém. Niektoré deti túto fázu preskočia a rovno si začnú sadať a stavať sa o pár týždňov neskôr. Preferujú plazenie a pohybovanie sa okolo nábytku. Mnoho rodičov sa stretlo s tým, že v jednom mesiaci bábätko štvornožkovalo, sedelo a dokonca začalo aj chodiť.

10-mesačné bábätko už chce, ale nerozumie

Iniciatívnosť 10-mesačného dieťaťa je niekedy ukážková. Problémom ešte býva, že dieťa mnohým významom nerozumie. Dieťatko nepozná fyzikálne veličiny, nerozumie významu väčšiny slov a koná a rozhoduje teda podľa seba, pretože chce. Začína rozumieť tomu, že väčšiu kocku do menšieho otvoru nevloží. Vníma účel niektorých predmetov cez vizuálnu pamäť. Významu však stále nerozumie.

Rozvíjajú sa aj emócie. Dieťa vníma veľmi radostne, ak mu dá mamička pusu, otecko ho pohladí a viaceré interakcie vyhľadáva a reaguje na ne slabikovaním, smiechom a radosťou. Samotné akcie vie oplatiť, napríklad bozkom mame na líce. Ak si čítate zvieracie knižky a napodobňujete zvuky, dieťa prstom ukáže na zviera a pohľadom vás vyzve, aby ste napodobnili zvuk a presne o to sa bude časom snažiť aj bábätko. Niekedy možno pristihnete vášho drobca, ako vedie monológ sám so sebou. Snaží sa o imitáciu dospelých, ktorých rozhovory počúva. Pasívna slovná zásoba sa týmto spôsobom takisto rozširuje. Bábätko si môže pamätať melódiu obľúbenej pesničky, ktorú keď započuje, rozosmeje sa a začne sa tešiť.

Svoje požiadavky dokážu 10-mesačné deti vyjadrovať okrem plaču aj gestami. Bežne prstom ukazujú na jedlo, ktoré chcú, na knižku, hračky alebo ukážu na miesto, kde si chcú sadnúť. Ležanie v postieľke bez nejakej zábavy je skôr raritné. Na komunikáciu používajú taktiež krik a vreskot, čo niekedy môže evokovať hnev. Prvé slová mama, haf haf, tato či baba sú už často v rečovej výbave dieťaťa. Dieťa dokáže nasledovať vaše požiadavky, jednoduché inštrukcie, ako zavri skrinku, odnes pohár, dones plienku alebo nájdi tata. S radosťou bude dospelých v okolí napodobňovať, čo je skvelá „škola“.

10-mesačné bábätko komunikácia

3. dávka hexavakcíny v 10. – 11. mesiaci

V rámci očkovacieho kalendára je dôležité sa v 10. – 11. mesiaci dostaviť na očkovanie 3. dávkou, povinnou hexavakcínou proti tetanu, vírusovej hepatitíde B, záškrtu, čiernemu kašľu, detskej obrnehemofilovej invazívnej infekcii. Zároveň sa očkuje proti pneumokokovým invazívnym ochoreniam. Ide o očkovanie v súlade s vyhláškou Ministerstva zdravotníctva SR č. 585/2008 Z. z. Súčasťou tejto vyhlášky sú aj ďalšie základné očkovania a preočkovania. Počas pravidelnej schematickej návštevy u pediatra vás na termín očkovania upozorní váš pediater/pediatrička.

10-mesačné dieťa – strava a jedálniček

Strava sa čoraz viac začína približovať k tej rodinnej. Dieťa by už malo mať zopár mliečnych zubov vonku, preto aj tuhšia strava a jej konzumácia by pre dieťa nemala byť nemožná. Základňa potravín sa postupne rozširuje a prehnané obavy z alergénov je lepšie dať bokom, pretože každá jedna potravina vo svojej podstate predstavuje alergén. Odporúča sa vyhýbať údeninám, sladkostiam, taveným syrom, plesňovým syrom, reďkovke, cesnaku, cibuli a viacerým koreninám. Ak 10-mesačné dieťa nechce jesť, často môže byť dôvodom nevhodná potravina, na ktorú ešte dieťa nie je zvyknuté.

Príkrmy naďalej nesoľte ani nedochucujte. Najvhodnejšie sú stále ovocie (banán, čučoriedky, jablko, mango, avokádo), zelenina (zemiaky, batáty, cvikla, cuketa, tekvica, mrkva, špenát), strukoviny či obilninové kaše (jačmenné krúpy, pohánková kaša, pšeno, kus-kus). Z mliečnych výrobkov biele jogurty alebo neochutené acidko. Príkrmy by mali byť tvorené i mäsitou zložkou – kuracie, morčacie alebo králičie mäso sú najlepšou voľbou. Suroviny už nie je potrebné úplne mixovať. Niekedy však dieťa môže štrajkovať a odmietať bude aj potravinu, ktorú doteraz v príkrme konzumovalo. Odmietanie môže mať súvis s prerezávaním mliečneho chrupu. V takom prípade vsaďte na tekutejšie a kašovité jedlá. Ak je dieťa dojčené, skúste zvýšiť príjem materského mlieka a tekutín.

10-mesačné dieťa jedálniček

Spánok a hry pre 10-mesačné bábätko

Deti bavia pohybové hry, riekanky, obrázkové knižky, interaktívne – audio knihy. Dieťa už samo dokáže prevracať strany. Veľmi ho bavia schovávačky hračiek. Veľmi zaujímavé sú pre deti boxy či truhlice na hračky, kde ich môžete umiestniť a dieťa bude objavovať. To platí aj o zásuvkách, skriniach alebo kuchynskej linke, kde dieťa bude s radosťou objavovať kuchynské náčinie. Teba sa mať na pozore. Dieťa rado upratuje, no počítajte s tým, že bez systému.

Zahrajte sa s ním áno a nie, naučte ho kývať hlavou na znak áno a na znak nie. Týmto spôsobom uňho môžete vzbudiť zmysel pre pochopenie. Ak do ruky vezmete hračku, kývnete hlavou áno a dáte mu ju, chytíte telefón, kývnete nie a vytvoríte negatívny signál. Po malých krokoch dieťa pochopí rozdiel. Dôležitý je spánkový rituál, počas dňa si dieťa dopraje 2 kratšie spánkové cykly. Nočné uspávanie by malo mať vždy rovnaký priebeh a mali by mu predchádzať rovnaké činnosti. Dieťa zbytočne nestimulujte hrou. Ak 10-mesačné dieťa nechce spať, skúste knižku, hračky alebo sa tvárte, že idete spať s ním. Niekedy môže uspávanie komplikovať bolesť ďasien.

10-mesačné bábätko hry

Najčastejšie otázky – FAQ

Vnímavosť 10-mesačného dieťaťa je na veľmi vysokej úrovni. 10-mesačné dieťa už mnohému chce rozumieť, hoci sa to ešte úplne nedarí, práve snaha je základom pre rozvíjanie jeho zmyslov a chápania. Celé jeho okolie je preň veľkým ihriskom a zvyčajne po štyroch si všetky podnety užíva. Dieťa prekvapuje, slabikuje, opakuje po dospelých a dokonca zvládne porozumieť prvým inštrukciám. Vizuálna pamäť funguje zasa o niečo lepšie a dieťa si všíma priestor okolo seba. Aké pokroky v 10 mesiacoch zaznamenalo vaše dieťa? Riešili ste, prečo vaše 10-mesačné dieťa stále plače alebo prečo sa často budí? Vaše skúsenosti môžu byť veľmi nápomocné. Pod článkom sa môžete zapojiť do diskusie a poradiť ďalším mamičkám.

Žiadne dieťa nie je „knižkové“ a štandardizovaný psychomotorický vývoj je len orientačný manuál. Samotný vývoj je veľmi individuálny. Ak sa dieťa v 10 mesiacoch ešte neplazí, pediater by mal posúdiť jeho celkový vývoj. Odporučiť môže cvičenia s fyzioterapeutom alebo návštevu ortopéda či neurológa pre posúdenie svalového tonusu a rozvoja centrálnej nervovej sústavy. Často k pokroku dôjde u dojčiat veľmi nárazovo a dieťa v jednom mesiaci začne sedieť aj loziť. Dôležité je, aby už 10-mesačné dieťa zvládalo aspoň pretáčanie sa z chrbátika na bruško a naspäť.

Takéto správanie môže byť reakciou na nedostatočný tok mlieka v prsníkoch. Dôvodom nedostatku mlieka môže byť, že dieťa po zaradení príkrmov do stravy saje menej mlieka z prsníkov, čo spôsobuje slabšiu tvorbu mlieka. Niektoré mamičky vnímajú takéto štádium v tejto fáze ako prirodzený proces odstavenia dieťaťa od kojenia. V každom prípade je vhodné dieťa naďalej prikladať a namiesto príkrmu ponúknuť dieťaťu materské mlieko z pŕs, a to nielen ráno a večer, ale aj počas dňa. Ak ho dieťa odmieta dlhšiu dobu, vnímajte to ako signál odstavenia. Mlieko môžete nejakú dobu skúsiť odsávať, aby nedošlo k zástave laktácie, pokiaľ mlieko dieťa nepije, nie je dôvod na ďalšie odsávanie. Tým, že dieťa nemá problém s príkrmami a inou stravou, prospieva, nie je dôvod na obavy.

Štvornožkovanie predstavuje vo vývoji pohybového aparátu fázu, ktorú mnohé deti preskočia. Viaceré deti sa napríklad plazia a následne plynule prejdú k stavaniu sa v postieľke alebo pri nábytku. Niektoré deti už v tomto období chodia, iné sa len plazia. Dieťa často nemusí štvornožkovať a začne rovno chodiť. Pohybový aparát a jeho vývoj môžete podporiť hrami. Pravidelne takisto navštevujte pediatra, ktorý prípadné odchýlky dokáže spozorovať a môže vám odporučiť návštevu ortopéda alebo fyzioterapeuta. Deti sa však vždy vyvíjajú individuálne a dôležité je sledovať celkový vývoj.

Tabuľková váha podľa mesiacov má len orientačný charakter. Priemerná hmotnosť 10-mesačného bábätka sa pohybuje okolo 8,2 až 9,5 kg. Váha by nemala byť nižšia ako 7 kg u dievčat a 7,7 kg u chlapcov. Tento parameter je vždy veľmi individuálny.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Vývoj dieťaťa

Vaše hodnotenie:
(89.6%)